ALES UZAKTAN EĞİTİM

            Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavın tam açılışı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'dır. Bu sınava yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalara girebilmek isteyen kişiler başvurmaktadır. Ayrıca yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ALES şartı aranmaktadır.

            İncelemek gerekirse sınavda Sözel 1-Sözel 2 ve Sayısal 1-Sayısal 2 olmak üzere dört bölümden oluşur ve üç puan türü vardır. Sözel 1 ve Sözel 2 kısımlarında sözel mantık soruları, Sayısal 1 ve Sayısal 2 kısımlarında sayısal mantık soruları bulunmaktadır. Kişiler başvurmak istedikleri yüksek lisans programına göre ihtiyaç duydukları bölümden soruları çözerler. Sınav da 160 soru bulunur  ancak adaylar 3 bölümden soru çözecekleri için oldukları için 120 sorudan sorumludur. Sorular  sayısal ve sözel anlamda analitik düşünmeyi ölçen bir sistemle adayları ölçer. Sınav için adaylara 150 dakikalık bir süre tanınmaktadır. Sınav süresinin kısa olması adayları zor durumda bırakılmaktadır ve adaylar da bu durumdan şikayetçidir.

            Sınav için sözel  bölüm mezunları mantık soruları ve Sayısal 1 bölümü için özellikle spesifik bir çalışma yaparak hazırlanması gerekir. Eşit ağırlık ve sayısal mezunları için de temel matematik konularına hakim olanlar zamanı iyi değerlendirebilirlerse gayet başarılı sonuçlar alacaklarıdır. ALES' de Sözel 1 bölümünde bulunan mantık soruları da her bölüm mezunu adaylara için önemlidir ve herkes bu bölümden sorumludur.

            Günümüzde ÖSYM tarafından yapılan her sınav için hazırlık kursları olduğu gibi ALES içinde çeşitli bir çok dershane bulunmaktadır. Bu dershanelerin çoğunluğu yeterli eğitimi veren dershanelerdir ancak eğitimlerini sadece onlara ulaşabilen merkezi yerlerde oturan, imkanı olan adaylara hizmet verebilirler. Ancak giderek dijitalleşen dünyamızda artık eğitim urumları da buna ayak uydurmaya başlamıştır. Buna paralel olarak ALES Uzaktan Eğitim kurumları da ortaya çıkmıştır ve ALES için daha ulaşılabilir daha uygun fiyatlar sunmaktadır.

Bu şekilde çalışan kurumlar internet erişimi olan her aday için kolay bir şekilde ulaşılabilir durumdadır. Kişi dershaneye gitmek için ona yakın bir mesafe de oturmalıdır onun yanında bazen de gitmek için yol ve yemek masrafına katlanmak zorunda kalmaktadır. ALES Uzaktan Eğitim sistemiyle eğitim veren platformlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Adaylar evlerinin rahatlığında yada istedikleri her hangi bir yerde internet erişimi olduğu takdirde derslere katılabilirler.

            Uzaktan eğitim sisteminde normal dershanelerde sunulan imkanlara da sahip olurlar. Eğitime destek olan yayınlar, online denemeler, taramalar, öğrenmeyi hızlandıran çeşitli yöntemlerle adayların hazırlanmasını sağlamaktadır. Adaylar genel olarak alanında uzman ve başarılı hocaların eğitimi verdiği uzaktan eğitim sisteminde bu hocalara ülkenin her yerinden ulaşabilir. Adaylar aynı zamanda bu sistem sayesinde dersleri tekrar tekrar dinleyerek eksik kaldıkları konuları kolayca pekiştirebilmektedir.

Berceste Akademi

Çankaya/Ankara

www

oguzhanhoca.net
bercesteakademi.com

Biz

Edebiyat ÖABT sistemine geçildiği günden bugüne sizlerle burada Berceste Edebiyat Akademisi olarak daima sırt sırtayız.

Facebook Hesaplarımız:

 

İrtibat

Aşağıdaki bilgileri kullanarak bizimle anında irtibat kurabilirsiniz:
  iletisim(@)bercesteakademi.com
  +90312 911 34 59
  +90312 911 34 59