Edebiyat ÖABT 2017


2017 ÖABT
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI – TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ

GİRİŞ

Uzaktan Eğitim sistemimiz 2013-2014 eğitim öğretim senesinde Türk Dili ve Edebiyatı branşında eğitim vermeye başlamış ve aynı sene içinde 3 canlı ders grubuyla bu süreci tamamlamıştır. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde de 2 canlı ders (Bilge Kağan Sınıfı, Oğuz Kağan Sınıfı) ve 2 kayıttan takip sınıfı (Hüsn ü Aşk Sınıfı, Nesimi Sınıfı) olmak üzere eğitim vermiş ve yaklaşık 200’den fazla kişinin atanmasına vesile olmuştur. Bu sene (2015-2016 sezonunda) bir önceki seneye oranla daha yüksek sayıda atanan öğrencimizi olacağını düşünüyoruz. 2017 senesinde aynı kadroyla ama daha güçlü bir sistem, daha hızlı bir erişim tekniğiyle karşınızdayız. 2016-2017 senesinde Türk Dili ve Edebiyatıders saatlerinde ve öğrenciye verilen yayın sayısında artış olacaktır. 

 

ERKEN KAYIT DÖNEMİ VE AVANTAJLARI

Erken kayıt dönemi 10 Ağustos tarihine kadar devam eder. Bu süre zarfında kayıt olanlar iki senedir değişmeyen ücreti ödeyerek sisteme dâhil olurlar. 10 Ağustos sonrasında mevcut ücrette %20 oranına artış olacaktır. Erken kayıt size sadece ücret konusunda kolaylık sağlamaz. On binlerce öğrencinin çekindiği ve endişeyle yaklaştığı alan sınavına (ÖABT) yaz günlerinden itibaren hazırlanma imkânı sunar. Böylelikle yaz boyunca (hatta dersler başlayınca bile) 2016 senesine ait videoları izleyebilir, seheri sorular, testler ve ipuçları başta olmak üzere kelime avı ve ödevler de dâhil özel panelinizin her türlü imkânından yararlanabilirsiniz. 

TAVSİYELER, UYARILAR VE YÖNTEM

Sistemimizde yer alabilmek için kesinlikle internet bağlantınızın olması gerekir. İnternet bağlantınız olmazsa hiçbir şekilde uzaktan eğitimden yararlanamazsınız (dersleri tablet ya da telefondan izleyebilirsiniz). Sistem IP numarasını denetleyen bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden farkı IP numaralarından (yani farklı yerlerden) bağlanamazsınız, bu durumun yaşanması neticesinde videolarınız otomatik olarak erişime kapatılır. Bu yüzden düzenli şekilde tek bir adresten sisteme giriş yapmalısınız. 

Sistemden en iyi şekilde ve zaman tasarruflu bir şekilde yararlanmak istiyorsanız kesinlikle yazıcı edinin. Yazıcı sadece size maddi bir kazanç sağlamaz, fotokopiciye gidip gelme zahmetinden de kurtarır. Ders notlarını dosyalamanız için en az 20’lik sunum dosyalarınız olsun. Böyle dosyalardan 4-5 tane edinin. Bir dosya da makaleler için ayırın. 

Sadece yaz dönemi için değil, bütün bir dönem boyunca panelden yararlanmayı alışkanlık haline getirin. İpuçları, rehberlik kısımlarını dikkatlice okuyun. Testler kısmını ve kelime avı uygulamasını sıkça didikleyin. Hatta sabit ve güncel duyuruları da okuyarak bütün bir sene boyunca neler yaptığımızı yakından takip edin. 

Yöntem üzerine birkaç söz etmek gerekir. Uzaktan eğitim sistemimizin merkezinde ders videoları bulunmaktadır. Çok da iddialı olmamak adına şunu söyleyebilirim: Atanmanız videolarla kurduğunuz hukuka bağlıdır. Bu ders videolarını geliştiren ve pekiştiren materyallerin başında ders notları gelir. Ve tabii ki ardından soru çözümü yapmalısınız. Sistematik bir çalışma şöyle olmalıdır: 
1. İlk tanışma: Ders videosunu izlemeden önce dersin metnini Dosyalar kısmından indirin ve 10-15 dakika kadar göz atın. 
2. Ders izleme: Kayıtlı dersler kısmında yer alan dersleri düzenli ve sıralı bir şekilde izleyin. Dersi izlerken başka şeylerle meşgul olmayın, dersi kendinizle bütünleştirin. Kendinizi derse verirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Kendinizi bir ders dinleyicisi gibi değil, bir ders gibi telakki edin.
3. İkinci tekrar: Dersi dinlediniz, elinizdeki ders notlarını hızlı bir şekilde, üzerinde kalemi hareket ettirerek tekrar edin. Tekrar etme aşaması en fazla 15-20 dakika kadar sürmelidir. 
4. Soru çözümü: Soru çözmeyi ertelemeyin. Soru çözümü için elinizde en az iki soru bankası olsun. Soru bankasının her konuya en az bir test ayırmış olması önemlidir. Soru çözdüğünüzde yanlışları not alın. Bu notları düzenli şekilde bir defterde biriktirin (bu notlar en çok da mayıs-temmuz arasında işinize yarayacaktır).

YAYINLAR

Öğrencilerimize ulaştıracağımız yayınlar daha sonra açıklanacaktır. ( Soru Bankası, Deneme ) Fakat 2016 senesine göre daha fazla yayının verileceğini doğrudan söyleyelim. Türkçe öğretmenliği mezunlarına da Türkçe Öğretmenliği Soru Bankası ve Denemeler dışında ortak kitapların verilmesi de planlanmaktadır. 

KADROMUZ
Çekirdek kadromuz 2015 ve 2016’da olduğu gibi Serdar Aygün, Hidayet Aydın ve Oğuzhan Kırlı’dan oluşmaktadır. Türkçe öğretmenliğinin ilgili derslerine de bu öğretmenlerimiz girecektir. Tabii ki Türkçe öğretmenliği Yeni Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı ve Eski Türk Edebiyatı derslerinden ibaret değil. Anlama ve anlatma teknikleri, dilbilim ve dilbilgisi, çocuk edebiyatı ve alan eğitimi derslerimize aynı nitelikte tecrübeli öğretmenlerimizle devam edeceğiz. 

SINIFLAR

Sınıflar canlı ders sınıfı, kayıttan takip sınıfı ve “sadece video” sınıfı olmak üzere 3 türlüdür. 
Canlı ders:Canlı ders sınıfı uzaktan eğitimin bütün imkân ve fırsatlarından yararlanır. Kitapları ücretsiz edinir ( deneme, soru bankası ). Canlı derse katılamadığı zaman normal olarak bu dersleri kayıttan takip eder. 
Kayıttan takip: Sadece canlı derse katılamaz ve kitapları ücretsiz alamaz. Ama kitapları yaklaşık olarak %55 indirimle panelinden sipariş edebilir. Dosyaları indirebilir, bütün testlerden yararlanabilir, online tarama ve denemeleri çözüp ders hocasına sistem üzerinden soru sorabilir. 
Sadece video: Bütün dersleri (soru çözüm dahil) izleyebilir. Ders hocasına soru soramaz. Ama kelime avı, online testler-taramalar ve denemeleri çözme gibi kayıttan ders sınıfının imkanlarından yararlanır Video sınıfının ücreti diğerlerine göre çok uygundur (yaklaşık olarak 250 TL). Kitapları indirimli alabilir. 

DERS SAATLERİ
Yeni sezonda (2017) ders saatleri bir önceki seneye göre biraz daha artırılacaktır. Canlı ders saatleri daima akşam yapılmaktadır (19.00 sonrası). Canlı dersin uzunluğu ve aynı gün başka derslerin yapılma durumuna göre kayda düşmesi zaman alabilir. Ortalama 24 saat sonra canlı dersin kaydını kayıttan takip sınıfı öğrencileri izleyebilirler. Yeni sezonda branşların ders dağılımının aşağıdaki şekilde olması planlanmıştır (bu ders saatleri +5 / -5 saat fark edebilir):

ÖABT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATISAAT
Yeni Türk Edebiyatı 60
Eski Türk Dili 40
Eski Türk Edebiyatı 40
Türk Halk Edebiyatı 30
Alan Eğitimi 12
TOPLAM182

ÖĞRENCİ PANEL ÖZELLİKLERİ

 • Ders metnini indirme
 •  Ders hocalarına soru sorma
 •  Kelime avı
 •  Yazar – eser avı
 •  Beyit çevir (yeni)
 •  Seheri Uygulamalar
 •  Online testler
 •  Online tarama ve denemeler
 •  Ücretsiz soru bankası ve denemeler
 •  180 saat ders
 •  Soru çözüm dersleri
 •  Seminer sorularına ücretsiz erişim
 •  Haftalık ve aylık rehberlik dersleri
#FİYAT Havale/EFTFİYAT Kredi Kartı | 9 taksitFİYAT Eski ÖğrenciDoluluk Oranı
BERNA MORAN Dolu 550 TL 600 TL İndirim Yok
100%
MAHUR BESTE Dolu 550 TL 600 TL İndirim Yok
100%
TALAT TEKİN Dolu 400 TL 450 TL 350 TL
100%
ŞEHRİYAR Dolu 550 TL 600 TL İndirim Yok
100%
NEŞET ERTAŞ Dolu 400 TL 450 TL 350 TL
100%
KOÇYİĞİT KÖROĞLU Dolu 350 TL 400 TL 300 TL
100%
KUTADGU BİLİG Dolu 250 TL 300 TL İndirim Yok
100%
SADECE VİDEO Kayıt 100 TL 150 TL İndirim Yok
80%
SORU ÇÖZÜM Kayıt 30 TL 35 TL İndirim Yok
87%
SON HAMLE Kayıt 180 TL 230 TL İndirim Yok
94%

Eski öğrenci indirimleri mayıs sonu kayıtları için geçerli değildir.

Berceste Akademi

Çankaya/Ankara

www

oguzhanhoca.net
bercesteakademi.com

Biz

Edebiyat ÖABT sistemine geçildiği günden bugüne sizlerle burada Berceste Edebiyat Akademisi olarak daima sırt sırtayız.

Facebook Hesaplarımız:

 

İrtibat

Aşağıdaki bilgileri kullanarak bizimle anında irtibat kurabilirsiniz:
  iletisim(@)bercesteakademi.com
  +90312 911 34 59
  +90312 911 34 59